Οι εγγραφές στο Εσπερινό ΕΠΑ.Λ. Κατερίνης αρχίζουν από την Πέμπτη 18/06/2015

Από την Πέμπτη 18 Ιουνίου 2015, ξεκινούν οι εγγραφές στο Εσπερινό ΕΠΑ.Λ. Κατερίνης, καθημερινά από 18:30 εως 21:30.

Δικαίωμα εγγραφής στο Εσπερινό ΕΠΑ.Λ. έχουν όσοι:

• έχουν συμπληρώσει το 16ο έτος της ηλικίας τους
  • εργάζονται τις πρωινές ώρες ή αναζητούν πρωινή εργασία (διαθέτουν κάρτα ανεργίας).
  • ανήκουν σε κατηγορία μαθητών οι οποίοι αδυνατούν να φοιτήσουν στο Ημερήσιο Επαγγελματικό Λύκειο

Eggrafes2015

Στην Α' τάξη των Εσπερινών ΕΠΑ.Λ. εγγράφονται οι:

• Κάτοχοι απολυτηρίου Γυμνασίου ή ενδεικτικού Γ΄ τάξης του παλαιού εξαταξίου Γυμνασίου.
  • Μαθητές της Α΄ Τάξης παρελθόντων ετών των Γεν. Λυκείων, ΤΕΛ, Ενιαίων Λυκείων, ΛΕΝ, ΕΠΛ.
  • Μαθητές της Α΄& Β΄ Τάξης του 1ου κύκλου ΤΕΕ.
  • Μαθητές της Α΄& Β΄ Τάξης των ΤΕΣ.
  • Μαθητές της Δ΄ Τάξης παλαιού εξαταξίου Γυμνασίου.
  • Απορριπτόμενοι μαθητές της Α΄ Τάξης του ΕΠΑ.Λ.
  • Μαθητές της Α΄ και Β΄ τάξης Εσπερινού ΤΕΛ και ΤΕΣ.

Στην Β' τάξη των Εσπερινών ΕΠΑ.Λ. εγγράφονται οι:

• Κάτοχοι Απολυτηρίου Λυκείου
  • Κάτοχοι Πτυχίου Α΄ ή Β΄ Κύκλου ΤΕΕ
  • Μαθητές της Ε΄& ΣΤ΄ Τάξης του παλαιού εξαταξίου Γυμνασίου.
  • Μαθητές παρελθόντων ετών της Β΄& Γ΄ Τάξης του Γεν. Λυκείου, ΤΕΛ, Εν. Λυκείου, ΛΕΝ, ΕΠΛ.
  • Μαθητές του 2ου Κύκλου ΤΕΕ.
  • Προαχθέντες της Α΄ Τάξης των Γεν. Λυκείων, ΤΕΛ, Εν. Λυκείων, ΛΕΝ, ΕΠΛ.
  • Προαχθέντες της Δ΄ Τάξης του παλαιού εξαταξίου Γυμνασίου.
  • Κάτοχοι πτυχίου ΤΕΣ και των ισοτίμων προς αυτές σχολών.
  • Μαθητές που προήχθησαν από την Β΄ Τάξη ΕΠΑ.Λ και επιθυμούν να φοιτήσουν σε διαφορετικό τομέα.
  • Απορριπτόμενοι της Β΄ Τάξης ΕΠΑΛ.
  • Κάτοχοι πτυχίου ΕΠΑ.Σ.
  • Μαθητές της Α΄ και Β΄ τάξης ΕΠΑ.Σ
  • Κάτοχοι πτυχίου ΤΕΛ και των ισοτίμων προς αυτά σχολών.
  • Μαθητές της Γ΄ τάξης Εσπερινού ΤΕΛ.

Στην Γ' τάξη των Εσπερινών ΕΠΑ.Λ. εγγράφονται οι μαθητές που προήχθησαν από την Β΄ Τάξη ΕΠΑ.Λ και στην Δ' τάξη των Εσπερινών ΕΠΑ.Λ. εγγράφονται οι μαθητές που προήχθησαν από την Γ΄ Τάξη Εσπερινών ΕΠΑ.Λ.

Οι μαθητές με την ολοκλήρωση του κύκλου των σπουδών τους, θα αποκτήσουν Απολυτήριο Λυκείου και Πτυχίο της ειδικότητας που ακολούθησαν.

Εξαιρούνται οι μαθητές που διαθέτουν ήδη Απολυτήριο Λυκείου ή ισότιμο τίτλο σπουδών και δεν παρακολουθούν τα μαθήματα Γενικής Παιδείας. Με την ολοκλήρωση του κύκλου των σπουδών τους, αποκτούν μόνον το Πτυχίο της ειδικότητας που ακολούθησαν.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ

Για την εγγραφή στο Εσπερινό ΕΠΑ.Λ. Κατερίνης απαιτούνται τα παρακάτω δικαιολογητικά:

• Τίτλοι σπουδών όπως περιγράφονται στις προηγούμενες παραγράφους (Το Απολυτήριο Γυμνασίου απαιτείται να είναι πρωτότυπο ενώ για τους υπόλοιπους τίτλους, αρκεί φωτοτυπημένο αντίγραφο.)
  • Πιστοποιητικό γεννήσεως ή πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης.
  • Φωτοτυπία ταυτότητας του μαθητή.
  • Δύο πρόσφατες φωτογραφίες του μαθητή.
  • Στην περίπτωση εργαζόμενου μαθητή απαιτείται βεβαίωση του εργοδότη, ή αν πρόκειται για μαθητή που ασχολείται σε δικό του επάγγελμα, βεβαίωση αρμόδιας αρχής ή υπηρεσίας ότι στη διάρκεια της ημέρας εργάζεται, ή βεβαίωση του ΟΑΕΔ από την οποία προκύπτει η εγγραφή του στα μητρώα ανέργων.
  • Υπεύθυνη δήλωση κηδεμόνα, που παρέχεται από το σχολείο.

Για τους ανήλικους μαθητές είναι απαραίτητη η παρουσία του κηδεμόνα για την πραγματοποίηση της εγγραφής.

ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΤΩΝ ΕΓΓΡΑΦΩΝ

Οι εγγραφές στο Εσπερινό ΕΠΑ.Λ. Κατερίνης πραγματοποιούνται από την Πέμπτη 18 Ιουνίου 2015 μέχρι την Τρίτη 30 Ιουνίου 2015.

Κατ’ εξαίρεση μπορεί να γίνει εγγραφή το μήνα Σεπτέμβριο και μέχρι την έναρξη των μαθημάτων  για  τους  μαθητές που  εμποδίστηκαν  να εγγραφούν  για λόγους ανωτέρας βίας, καθώς και για τους παραπεμπόμενους μαθητές σε επανεξέταση το Σεπτέμβριο.

Παρακαλούνται οι μαθητές μας να μεριμνήσουν για την έγκαιρη εγγραφή τους στο Εσπερινό ΕΠΑ.Λ. Κατερίνης, ώστε να είναι δυνατός ο καλύτερος προγραμματισμός της λειτουργίας του σχολείου.

ΟΜΑΔΕΣ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ ΤΟΜΕΙΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ

Το Εσπερινό ΕΠΑ.Λ. Κατερίνης διαθέτει 20 Ειδικότητες σε 8 διαφορετικούς Τομείς. Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τους τομείς και ειδικότητες που μπορείτε να ακολουθήσετε, θα βρείτε στον παρακάτω σύνδεσμο:

Ομάδες Προσανατολισμού, Τομείς και Ειδικότητες

Επίσης στους παρακάτω συνδέσμους μπορείτε να δείτε το ωρολόγιο πρόγραμμα των μαθημάτων που διδάσκονται σε κάθε τάξη, ανά ειδικότητα για:

Μαθήματα Γενικής Παιδείας

Μαθήματα Ειδικότητας

Τέλος μπορείτε να περιηγηθείτε στους εκπαιδευτικούς και εργαστηριακούς χώρους του σχολείου μας με τον παρακάτω σύνδεσμο:

Εκπαιδευτικοί και Εργαστηριακοί χώροι

Περισσότερες πληροφορίες: