2014-2015 Συμμετοχή του Εσπερινού ΕΠΑ.Λ. Κατερίνης στο 7ο Συνέδριο Πληροφορικής στην Θεσσαλονίκη

Το Εσπερινό ΕΠΑ.Λ. Κατερίνης έλαβε μέρος στο 5ο Συνέδριο Πληροφορικής στην Θεσσαλονίκη, με εργασία που είχε ως θέμα: "Μελέτη, σχεδίαση και κατασκευή υπο κλίμακα, υδραγωγείου με σύστημα αυτόματου ελέγχου, για την εξοικονόμηση και επαναχρησιμοποίηση του νερού".

Για την παρουσίαση της εργασίας παραβρέθηκαν στην εκδήλωση οι μαθητές: Κουτρουμάνη Μαυρουδία, Κυπάρου Ευγενία, Μαυρομάτη Ελένη, Μόσχης Δημοσθένης, Φωτίου Χρήστος.

Υπεύθυνοι καθηγητές για την υλοποίηση και παρουσίαση του έργου: Κουντουριώτης Κωνσταντίνος και Ζαλίκα Αθανασία.

Παρουσίαση της εργασίας

Οι μαθητές στα πλαίσια της εργασίας:

• Ερεύνησαν μύθους και θρύλους για το νερό.
  • Ερεύνησαν την εξέλιξη της τεχνολογίας διαχείρισης των υδάτινων πόρων.
  • Ερέυνησαν την διαθεσιμότητα του νερού στη γη.
  • Μελέτησαν, σχεδίασαν και κατασκεύασαν υπό κλίμακα, ένα σύστημα αυτόματου ελέγχου, για την εξοικονόμηση και επαναχρησιμοποίηση του νερού.