2012-2013 Η συμβολή των ηλεκτρονικών στην τεχνολογία του αυτοκινήτου.

Για την ολοκλήρωση της εργασίας συνεργάστηκαν οι μαθητές της Γ' Τάξης του τομέα Οχημάτων, του Εσπερινού ΕΠΑ.Λ. Κατερίνης:

Γιάντσιος Κωνσταντίνος, Κελέρογλου ΓεώργιοςΚοκοβίδης ΑναστάσιοςΜαρίνος Ιωάννης, Μίχος ΝικόλαοςΠαφίτης ΑναστάσιοςΠολυμένης ΣωτήριοςΡουστεμλίου Λέανδρος, Τσιάπαρης Νικόλαος.

Υπεύθυνοι καθηγητές: Περουκίδης Γεώργιος, Κιάλας Αθανάσιος

Μέσα από την συγκεκριμένη εργασία επιδιώχθηκε και επιτεύχθηκε:

1. Η κατανόηση και η ευαισθητοποίηση των μαθητών σχετικά με την τεχνολογία του αυτοκινήτου και την τεχνολογία των ηλεκτρονικών.

2. Η παρουσίαση της ιστορικής αναδρομής από την δημιουργία των αυτοκινήτων μέχρι σήμερα.

3. Η καταγραφή και κατανόηση των τεχνολογιών του αυτοκινήτου που στοχεύουν στην άνεση των επιβατών.

4. Η καταγραφή και κατανόηση των τεχνολογιών του αυτοκινήτου που αποσκοπούν στην αύξηση των επιδόσεων.

5. Η καταγραφή και κατανόηση των τεχνολογιών του αυτοκινήτου που φροντίζουν για την παθητική και ενεργητική ασφάλεια του αυτοκινήτου.

6. Πραγματοποίηση σφυγμομέτρησης σχετικά με τις προτιμήσεις των καταναλωτών, όσον αφορά τα πλεονεκτήματα που προσφέρει η σύγχρονη τεχνολογία, για την αγορά αυτοκινήτου.

7. Η δημιουργία ηλεκτρονικών συσκευών μετρήσεων, για τον έλεγχο της κατάστασης του ηλεκτρικού συστήματος του αυτοκινήτου.

Video παρουσίασης της εργασίας: